СІЛЬГОСПТЕХНІКА

ПП Крючков О. А.

 

 

 

 

 

КАРТОПЛЕСАДЖАЛКА

 АПК-3

 

 НАСТАНОВА  ЩОДО
ЕКСПЛУАТУВАННЯ

 

 

 

 

 

Полтава 2009 р.


1. Технічний опис

1.1 Призначення, галузь застосування

Картоплесаджалка однорядна АПК-3 є причіпним обладнанням до мотоблоків і призначена для садіння картоплі на попередньо оброблених ґрунтах. Забезпечує швидке і якісне садіння картоплі різної за розміром (діаметром 40 мм) на задану глибину з рівномірним кроком, створює добрі умови для подальшого швидкого і якісного механізованого обробітку ділянки (розпушення, підгортання, копання). Може застосовуватись як в малих підсобних господарствах для садіння картоплі на площі 5-10 соток, так і в фермерських або насіннєвих господарствах (для садіння картоплі на кількох гектарах).

Картоплесаджалка АПК-3 характеризується високою продуктивністю, зносостійкістю, простотою конструкції і експлуатації, можливістю регулювання глибини садіння, висоти загортання картоплі, кроку садіння, невеликою вагою.

Перед використанням агрегату необхідно уважно вивчити настанову щодо експлуатації і дотримуватись усіх її рекомендацій.

1.2 Технічні дані

Назва параметру і розміру

Од. вим.

Норма

Глибина садіння

мм

50, 100

Рекомендований діаметр

мм

≈40

Місткість бункера

л

20

Кут між дисками загортачів

 

Регульований

Крок садіння картоплі в рядку:

z=14 зубців

z=16 зубців

z=18 зубців

z=19 зубців

мм

 

≈190

≈210

≈250

≈280

Ширина колії робочих коліс

мм

550, 650

Швидкість руху (не більше)

км/год

3

Габаритні розміри:

довжина

ширина

висота

 

мм

мм

мм

 

970

540

700

Маса

кг

41

 

 

2

 
 

 


6. Зберігання агрегату

Правильне зберігання виведеного з експлуатації агрегату є важливою частиною технічного обслуговування. Агрегат має зберігатися в сухому захищеному від вологи приміщенні.

З метою забезпечення збереження агрегату необхідно:

6.1 При тимчасовому зберіганні:

      очистити агрегат від бруду;

      протерти насухо рискаль, диски загортача стінки бункера;

      змастити робочі поверхні рискаля і загортача тонким шаром консистентної змазки;

      встановити агрегату стійке положення

6.2 При тривалому зберіганні після закінчення садіння картоплі необхідно негайно:

      очистити агрегат від бруду, протерти насухо;

      зняти колеса і змастити посадочні отвори консистентною змазкою;

      очистити від бруду і при необхідності промити і просушити барабани з підшипниками, зірочки і цепок і змастити їх консистентною змазкою;

      уважно оглянути поверхні з'єднань на наявність забоїн на них, та при їх наявності – зачистити і змастити мастилом;

      підфарбувати або змастити мастилом пошкодження фарбово­го покриття бункера, рами, кожуха, коліс, рискаля і загортача;

      зібрати агрегат і перевірити плавність роботи.

 

7.  Гарантійні зобов’язання

Гарантійний строк експлуатування картоплесаджалки – 1 рік з дня продажу.

 

 

 

 

7

 

4. Порядок роботи з агрегатом

Приєднати картоплесаджалку до тягового агрегату за допомогою відповідної зчіпки. Встановити агрегат на почату першого рядка Засипати в бункер підготовлену картоплю. Запустити двигун тягового агрегату. Почати садіння вибравши оптимальну швидкість, яка б не допускала пропусків картоплі в рядку при садінні. При заході на новий рядок картоплесаджалку необхідно встановити на транспортні колеса. Тягою відвести фіксатор і важелем опустити відкидну раму вниз до упору і знову зафіксувати.

 


5. Техобслуговування картоплесаджалки

Картоплесаджалка однорядна АПК-3 розрахована на довгий строк експлуатації, спроектована і виготовлена за сучасною технологією з матеріалів високої якості. Незважаючи на це, агрегат тільки тоді буде надійно і бездоганно працювати, коли догляд за нею буде відповідати вимогам цього розділу.

Для забезпечення безвідмовної роботи картоплесаджалки, по­довження строку служби радимо проводити запропоновані нижче процеси технічного обслуговування.

5.1 Перед початком роботи уважно перевірте технічний стан агрегату наявність змазки в підшипниках і на поверхнях деталей, що труться і обертаються. Провірте його роботу і функціонування всіх вузлів без навантаження, на холостому ходу. Транспортер повинен провертатись при опущених колесах для транспортування від руки легко, без ривків і заклинювань. Миски загортача також повинні обертатись легко.

5.2 Після закінчення роботи обов'язково старанно очистіть агрегат від пилу бруду, залишків рослин і інших сторонніх предметів, при необхідності змастіть поверхні тертя.

5.3 Регулярно, особливо при інтенсивному користуванні (професіональному) перевіряйте наявність мастила в підшипниках.

 

 

Головні конструктивні вузли картоплесаджалки

1. Рама 2. Бункер 3. Колеса робочі і Транспортер 5. Кишені 6. Кожух захисний 7. Рискаль 8. Загортачі дискові 9. Колеса транспорті 10. Вісь 11. Зірочка 12. Цепок 13. Зірочка транспортера 14. Зчіпка 15. Вузол натягу транспортера 16. Вузол натягу цепка 17. Важіль 18. Фіксатор

 

 

3

 

1.3 Загальний опис агрегату

Картоплесаджалка однорядна АПК-3 – однобічна. Складається з рами 1, бункера для картоплі 2, робочих колес-ґрунтозачепів 3, транспортера і з кишенями 5, який подає картоплю в зону садіння, захисного кожуха 6, рискаля 7, дискових загортачів 8, транспортних коліс 9 на відкидній рамі з важелем 17 і фіксатором 18, які мають змогу в робочому положенні картоплесаджалки підійматися і фіксуватися

На вісі 10 робочих коліс розміщена зірочка 11, яка через цепок 12 і зірочку транспортера 13 приводить його в дію. Зірочка (z) транспортера має змогу замінюватися і тим самим змінювати крок садіння картоплі На захисному кожусі  розміщені зчіпка 14 для приєднання до мотоблоку вузол натягу транспортера 15 та вузол натягу цепка 16.

Рискаль має змогу переміщуватися по висоті і фіксуватися болтами і гайками, що дає змогу регулювати глибину садіння картоплі.

Загортачі дискові теж мають можливість регулювання по куту нахилу до напрямку руху і по висоті відносно рами, що дає змогу регулювати величину нагортаємого бурта.

Робочі колеса-грунтозачепи встановлюються під різну ширину колії і можуть служити маркером для садіння наступного рядка.

 

2. Упаковка, приналежності і транспортування картоплесаджалки

Картоплесаджалка упаковується в поліетиленову плівку. Упаковану картоплесаджалку необхідно зберігати в критому, сухому захищеному від вологи приміщенні. Транспортуватись може будь яким видом транспорту.

 

3. Вказівки з експлуатації

Дотримання вимог експлуатаційної документації при введенні агрегату в експлуатацію, технічному обслуговуванні і ремонті, з метою охорони пращ, життя і забезпечення справності агрегату – обов’язково!

Керувати агрегатом дозволяється фізично здоровим особам, що досягли 18-річного віку.

Працювати з агрегатом дозволяється тільки при дотриманні вимог цієї настанови.

3.1 Розпаковка картоплесаджалки

Звільніть картоплесаджалку від пакувальної плівки.

3.2 Введення агрегату в експлуатацію


Перед тим, як використовувати агрегат, необхідно виконати наступне:

      встановити потрібну ширину колії робочих коліс

      встановити зірочку (z) транспортера відповідно до вибраного шагу

      садіння картоплі;

      відрегулювати робочу глибину садіння (п.3.2.1);

      виставити загортачі по висоті і куту нахилу до напрямку руху,

      відрегулювати величину натягу транспортера;

      перевірити опускання та підйом коліс для транспортування;

      перевірити стан різьбових і інших з'єднань і кріплень, провести загальний огляд агрегату;

Після цього необхідно зробити пробний прохід картоплесаджалкою з тяговим агрегатом (без насіння) для визначення результатів регулювання

При необхідності повторити регулювання

3.2.1 Регулювання робочої глибини садіння

Регулювання глибини садіння проводять установкою по висоті відносно рами рискаля і загортачів

Для регулювання по висоті рискаля необхідно розгвинтити 4 болти і 4 гайки, що фіксують рискаль на рамі, опустити чи підняти його і знову закріпити.

Для регулювання загортачів по висоті відносно рами і куту нахилу дисків відносно напрямку руху необхідно відпустити 4 болти, що фіксують загортач, підняти, опустити, розвернути їх і знову затягнути болти.

3.2.2 Регулювання натягу транспортера

Натяг транспортера повинен бути таким, щоб при повному бункері кишені транспортера забезпечували захват картоплі, а не відхилялись настільки, щоб картопля випадала з кишеньки в бункері.

Для регулювання натягу транспортера необхідно відпустити контргайки на болтах, що тримають верхній барабан і цими болтами відрегулювати натяг транспортера. Знову затягнуті контргайки.

3.2.3 Перевірка опускання та підйому коліс для транспортування (див п. 1.3)

3.2.4 Регулювання ширини колії робочих коліс.

Для зміни ширини колії необхідно розгвинтити 2 болти і 2 гайки перемістити колеса на інші отвори на валу і знову закріпити.

5